Son yıllarda hızlı sevk ve hareket kabiliyetine sahip askeri sistemlere olan ihtiyaç artmış; buna mukabil olarak bu sistemlerin boyut, ağırlık ve güç tüketimi gereksinimleri önem kazanmıştır. Bu yüzden hafif faydalı yüklere olan talep günden güne artmaktadır.

İletişim sistemlerinin yaygınlaşmasıyla kalabalıklaşan elektromanyetik spektrum dolayısıyla askeri sistemler daha yüksek frekans bantlarına taşınmakta, bu yüzden fiziksel küçülme süreci daha da zor ve pahalı hale gelmektedir. Bununla beraber küresel ekonomik belirsizlik ortamı, sistemlerin maliyetini de önemli bir kıstas haline getirmiştir.

Bu ödünleşmede size en uygun çözümü üretebilmek için; düşük güç tüketimli ve paralel tasarımlar kullanan küçük ve hafif sistemler sunuyoruz.


Mini İHA'lar için Hafif SAR ve GMTI

SPRA Savunma Havacılık ve Uzay, Haziran 2012'de T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Teknogirişim Sermaye Desteği ile kuruldu. Destek kapsamında, küçük ve hafif bir Yapay Açıklıklı Radar (Synthetic Aperture Radar, SAR) ve Hareketli Hedef Göstergesi (Ground Moving Target Indicator, GMTI) geliştirilmektedir.

Radarın ana hedef platformu mini ve taktik sınıfı İnsansız Hava Araçları (İHA) olarak belirlenmiştir. Ancak radarın kullanım alanı bu platformlarla sınırlı olmayıp, Orta İrtifa İHA'larını, uçak ve helikopterleri de kapsayabilecektir.

Sistemin tasarım özellikleri:

- 15 cm görüntü çözünürlüğü
- 3 km'ye kadar menzil
- 5 kg altında ağırlık
- 80 W altında güç tüketimi

Projenin tasarım aşaması Temmuz 2013'te bitecektir.

Ocak 2013 itibariyle, mevcut ilerleme aşaması proje takviminin önünde gitmektedir. Mart 2013 içerisinde ön uçuş testleri yapılacaktır.

 

Elektronik Harp Donanımları

Ağ Merkezli Harp doktrini, bilgi paylaşımı ve işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda sevk ve hareket kabiliyeti yüksek elektronik harp donanımlarına duyulan ihtiyaç, her zamankinden fazladır.

Çok sayıda senaryoda hizmet verebilecek ve taktik seviyeye kadar kullanıma imkan sağlayacak bir ölçeklenebilirliğe sahip sistemler üretme amacındayız. Sunabileceğimiz çözümler için lütfen ihtiyaç ve gereksinimlerinizi bize yollayın.

 

Aviyonik ve Telemetri

Yerleşim oranı yüksek meskun mahallerde yürütülen operasyonlarda, durum farkındalığı bilgisinin yüksek hassasiyetle edinilmesi hayati önem arz etmektedir.

Uçuş rotasında yer alan binalar ve diğer engelleyici elemanları fark edip uyarı veren sensörler üretebiliriz. Üstelik bu sistemler, yüksek gerilim hatları ve diğer kabloları tespit edebilecek kadar yüksek hassasiyet seviyesine sahip olabilir.

Helikopter ve İHA'lar için kullanılabilecek İniş Yardımcı Radarı, olumsuz çevresel etkileri en aza indirerek pilota/operatöre platformun güvenle indirilmesinde yardımcı olur.

Tank seviyesi ölçümü veya pist üzerinde parça tespiti gibi, zarar vermeyen uzaktan algılama ve ölçüm görevleri için sensör ve algılayıcılar talebe göre üretilebilmektedir. Lütfen ihtiyaçlarınızın detaylarını bizimle paylaşın.

 

Prototipleme

Yeni bir ürün geliştirme süreci riskler içermektedir. Yenilikçiliğe yatırımın geri dönüşü, geliştirme süresi uzadıkça ve her tasarım değişikliğinde azalır.

Tasarım fikirleriniz için hızla doğrulama sistemleri üreterek, pazara sürme zamanını azaltmakta size yardımcı olabiliriz. Lütfen iş modelimizi inceleyin.

Ayrıca RF/Mikrodalga/mm-dalga ve sayısal sistem projelerinin tasarım, simülasyon ve entegrasyon aşamalarında; sistem ve/veya alt sistem seviyesinde danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Ayrıntılı bilgi için lütfen bize ulaşın.